poniedziałek, 3 listopada 2014

18 miesięcy

Kiedy? Kiedy to minęło? Dominik niedawno skończył półtora roku. Taki uśmiechnięty, radosny chłopczyk, coraz mniej przypomina bezradną, małą kruszynkę. Coraz więcej potrafi, zaczyna więcej mówić i zdecydowanie pokazuje czego chce.
Może kurtka po Mikołaju jest jednak "ciut" za duża jeszcze ;)

Ma swoje zwyczaje. Koło naszego bloku rośnie kasztanowiec i zawsze jak wracamy z klubiku (czasami zajmuje nam to nawet 3 czy 4 razy więcej czasu niż spacer do) to woła "kasztan" i mnie ciągnie do niego, szukamy kasztanów, jak znajdzie, to mi daje i szuka dalej. Teraz już niestety się skończyły, ale jeszcze zawsze ma nadzieję, będziemy musieli innej atrakcji poszukać. 
Wieczorem, gdy zbliża się pora snu, mówi wszystkim papa, idzie się myć - najczęściej z Tatą, potem woła "Mama", ubieramy się, robimy wszystkim ponownie papa i nie, nie idziemy spać, najpierw daje wszystkim buziaka, bierze mnie za rękę, prowadzi do sypialni, zamyka drzwi (punkt obowiązkowy) i gramoli się na łóżko, mleczko i śpi.
Wychodzimy na dwór, nie zapomni o niczym, pokazuje na główkę i mówi "czapka", przynosi mi buty gdy chce wyjść, swoje tez przygotuje i czasami tylko Mikołaja przez pomyłkę chwyci. Ostatnio ulubionym nowym słowem jest "tramwaj" i "pingwin" (?). Pomijam oczywiste: "Mama", które zdecydowanie króluje i bije inne na głowę. Z dawnych nadal lubianych "tam".
Polubił zdecydowanie czytanie książek i przynosi, sadowi się i czytamy. Księgę dźwięków mógłby praktycznie czytać sam, bo zna większość dźwięków, część z gestami i może dlatego tak ją lubi? Bardzo chętnie sięga po "Świeci gwiazdka" i książeczki z serii Mały Chłopiec.
Zmienia się, rośnie, od jakiegoś czasu ma etap "ja sam". Sam zjem, podniosę, przewrócę stronę w książeczce, pomaluję, wejdę, zejdę, zamknę, otworzę, wyrzucę, sam. Wszystko sam i we wszystkim pomogę. Polubił jazdę samochodem, choć nie jeździmy dużo. Siedzi z tyłu i kręci swoją kierownicą, naciska, przeżywa, przy dłuższej podróży śpi :)
Tak myślę i mogłabym pisać i pisać i pewnie powstałaby książka o nim na tym etapie, a jednocześnie, kiedy bym nie usiadła, to napisałabym coś innego. Może o klubiku, o tym jak coraz chętniej chodzi, jak mnie wita z uśmiechem, rzuca wszystko i pędzi do mnie, podnosi ramiona, woła "opa!" i się wtula, robi wszystkim papa, ale jak go ubiorę, to jeszcze wraca i chciałby się pobawić, tylko już ze mną, a może chce się tylko jeszcze raz pożegnać z dziećmi?
Czasami zrobi coś, co wydaje się tak wyjątkowe i wspaniałe, że jestem pewna, że nie zapomnę tego nigdy, ale łapię się na tym, że jednak te małe cuda codzienności gdzieś znikają, zapomina się o nich. Czytałam ostatnio wpisy wcześniejsze, te sprzed kilkunastu miesięcy, jeszcze z ciąży, czy nawet wcześniejsze, gdy Mikołaj był takim malutkim Bąblem i jestem zdziwiona, o ilu rzeczach już zapomniałam i sobie dzięki nim przypomniałam. Przeglądałam też zdjęcia i filmiki na dysku i widzę, jacy moi Synowie są podobni choć inni, podobne zachowania, gesty, często łapię się na tym, że coś co zrobi Dominik pobudza pamięć i wspomnienie czegoś podobnego, co robił Mikołaj. I on był kiedyś taki mały... a teraz, teraz jeździ na rowerze, jest średniakiem w przedszkolu, układa puzzle, robi laurki, pomaga w pieczeniu, ma swoich kolegów, zainteresowania.
Coś popłynęłam z tym tekstem i dygresjami chyba :) Miało być o Dominiku, a może nie o nim, może o nas, o tym co się przez te półtora roku zmieniło, że tak naprawdę od porodu minęło 18 miesięcy, ale w rzeczywistości w naszych myślach, planach najmłodszy jest przecież dłużej. Już w ciąży z myślą o nim urządzaliśmy mieszkanie choćby, rozmawialiśmy z Mikołajem przygotowując go na zostanie Starszym Bratem. Właściwie o tym kiedy zaczyna się macierzyństwo pisałam już... wow cztery lata temu... 4 lata?!? Tak czy inaczej TU :)
Dobrze, może jednak skończę na dziś. Chociaż jeszcze dane statystyczne ;) Ubranka na 92, w część 86 jeszcze wchodzi. Zębów "aż" 7. Waga... hmmm kilkanaście, ale ile dokładnie nie mam pojęcia. Wypadałoby Krasnala zważyć :) Buciki 22/23.
Zbliża się 3 na ranem/w nocy - dlaczego jeszcze nie śpię? Za 3-3,5 godziny Dominik się zbudzi i się zdziwię, że się nie wsypałam, więc czas zrobić "papa" ;)

12 komentarzy:

 1. Dzieci bardzo szybko rosną. Moja córeczka też niedawno skończyła 18 miesięcy i z dnia na dzień widać jak się zmienia. Niestety nie mówi jeszcze i jest zdecydowanie mniejsza od Twojego synka, bo ma dopiero 76 cm i wazy około 10 kg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moi startowali z 4,5 kg, więc automatycznie więksi później są, ale u Mikołaja już się unormowało i ma ubranka na swój wiek.

   Usuń
 2. bardzo szybko nam takie umykaja, za szybko

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś wiem na ten temat moja mała miesiąc temu skończyła 18- naście miesięcy i również ma swój charakterem, a ja mam wrażenie, że dopiero wczoraj ją urodziłam, tak szybko to wszystko miija.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja za każdym razem, gdy zrobi czy powie coś nowego, to jestem jednocześnie bardzo dumna i zdziwiona, że jak to, że już? :)

   Usuń
 4. Bardzo, bardzo szybko. Nim się obejrzymy to wyglądają już zupełnie inaczej. Może my tego nie dostrzegamy, ale nasi bliscy, którzy nie są na co dzień z dzieckiem na pewno.
  Pozdrawiam,
  Lena - Asport-Junior.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, znajomi, rodzina czy po ich dzieciach. Chociaż ja też mam takie chwile olśnienia, że przecież niedawno tego nie potrafił, a teraz jest to dla mnie takie oczywiste ;)

   Usuń
 5. "...ale w rzeczywistości w naszych myślach, planach najmłodszy jest przecież dłużej." - to i córcie wyczytałam między wierszami;) :*

  Czas jak szaleniec pędzi! Zdolnych masz synkow, naprawdę:) rzeczywiście Dominik podobny a różny od Antuana, już wiem co miałaś na myśli:)

  "...

  OdpowiedzUsuń
 6. 18 mcy! To juz powazny chlopczyk, i tyle potrafi! Mowi wiecej niz moj:-) pamietam jak ie urodził... blogowe maluchy tak szybko rosną:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I blogowe i swoje ;) Mówi rzeczywiście sporo, więcej niż Mikołaj w jego wieku, wg mojej mamy ma to po mnie ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...